Nazwa firmy, zmiana nazwy firmy - Synonim Naming
FAIL (błąd, przeglądarka powinna załadować animację flash).

PORTFOLIO NAMING
(tworzenie nazwy)Case study nazwa Mohito

Mohito

Usługa:  naming (nazwa marki odzieżowej)

       Mohito to stworzona przez Synonim marka odzieży dla aktywnych, niezależnych kobiet w wieku 25-35 lat, które cenią sobie komfort i modę.

       Nazwa marki została zainspirowana odświeżającym drinkiem, który najczęściej piją właśnie kobiety, do których marka ma docierać. Dlatego odzież jest kobieca, naturalna i z poczuciem smaku. Występuje w kilku liniach produktowych - "Soft Office", "Casual" i "Clubbing".

       Marka zadebiutowała na rynku w lipcu 2008 roku. Po dwóch latach miała już 53 sklepy zlokalizowane w Polsce i Austrii.

Znaleziona nazwa miała dostępną zarówno domenę .pl jak i .com

Mohito.com

Case study nazwa Niagaro

Niagaro.pl

Usługa:  naming (nazwa serwisu internetowego)

       Niagaro.pl to nowoczesny serwis internetowy z największym zbiorem piosenek i funkcjami społecznościowymi. Serwis należy do Eurozet Sp. z o.o. - właściciela m.in. Radia Zet. W serwisie można za darmo posłuchać utworów, stworzyć swoje playlisty lub ściągnąć piosenki płacąc za nie.

       Znaleziona nazwa miała dostępną zarówno domenę .pl jak i .com

Niagaro.pl

Case study nazwa Ummba

Ummba

Usługa:  naming (nazwa produktu)

       UMMBA to najwyższej jakości napój energetyczny produkowany w Polsce.

       Produkt jest adresowany do młodych, lubiących się bawić klientów. Nazwa ma kojarzyć się z enrgią afrykańską. Energią, która pochodzi nie od byka tylko powstaje wewnątrz człowieka i w ten sposób go napędza.

       Nazwa wyróżnia się spośród wielu innych marek całkiem inną stylistyką nazewniczą.

Ummba.pl

Case study nazwa Jambox

Jambox

Usługa:  naming (nazwa produktu)

       JAMBOX to nazwa wymyślona przez Synonim dla jednego z największych i najdynamiczniej rozwijających się operatorów telewizji kablowej w Polsce.

       Jambox to nowoczesna, potężna platforma multimedialna łącząca cechy mediów internetowych z zaletami telewizji kablowej. Jambox za pomocą telewizora umożliwia na dostęp do internetu, odbieranie programów telewizyjnych w takich konfiguracjach, jakie nie są nigdzie dostępne.

Jambox.pl

Case study nazwa Manifo

Manifo.com

Usługa:  naming (nazwa serwisu internetowego)

       Manifo to serwis internetowy oferujący kreator stron internetowych, dzięki któremu każdy może łatwo "zamanifestować" swoją obecność w internecie.

       Manifo to kreator nowej generacji, który zapewnia własną stronę w kilka minut. Stronę, która ma wszystkie funkcje najlepszych serwisów - od funkcji społecznościowych po statystyki, bazy obrazków, forum, optymalizację pod pozycjonowanie w Google czy też automatyczną integrację z Facebookiem.

       Nazwa dla tej marki od samego początku tworzona była z myślą o kliencie globalnym, dlatego też musiała mieć wolną domenę .com, a także domeny lokalne w różnych krajach.

Manifo.com

Case study nazwa Revitum

Revitum

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Revitum to nazwa dla Centrum Diagnostyki Organizmu. Revitum korzysta z najnowszej wiedzy w zakresie diagnozowania organizmu oraz revitalizowania go. Stąd też nazwa tej firmy.

Revitum.pl

Case study nazwa Mamuto

Mamuto

Usługa:  naming (nazwa produktu)

       Mamuto to nazwa wymyślona przez Synonim dla internetowego serwisu ubezpieczeniowego, który pozwala ubezpieczyć samochody.

       Mamuto ma symbolizować wielkość oferty i możliwości wyboru szerokiej gamy ubezpieczeń. Przyjazne skojarzenia z mamutem mają podkreślić przyjazność serwisu dla zwykłego użytkownika.

Case study nazwa Gaminator

Gaminator

Usługa:  naming (nazwa serwisu internetowego)

       Gaminator.pl - pierwszy polski portal społecznościowy o grach. Gaminator.pl jest również dostawcą kontentu (tekstowego, graficznego, video) o tematyce "gry" dla różnych firm m.in. dla operatora komórkowego PLAY.

Gaminator.pl

Case study nazwa TorturaCen

TorturaCen.pl

Usługa:  naming (nazwa serwisu)

       TorturaCen.pl to porównywarka cen produktów, zawierająca katalog sklepów internetowych i gwarantująca tanie zakupy w internecie. Wiele ofert tych samych produktów w jednym miejscu zapewnia skuteczną "torturę cen".

       Jednocześnie TorturaCen to jeszcze dodatkowo system "cashback", zwrotu części transakcji, dzięki któremu kupujący mogą jeszcze bardziej "torturować ceny" i obniżać koszty swoich zakupów.

TorturaCen.pl

Case study nazwa Irving

Irving

Usługa:  naming (nazwa produktu)

       Synonim współpracował przy tworzeniu marki herbaty Irving, która w krótkim czasie stała się jedną z najlepiej rozpoznawanych marek herbat.

       Herbata Irving to "angielska" klasyka, ale też nowoczesność i naturalność. Tak jak mówi slogan to "esencja dobrego dnia". Ma kojarzyć się z pozytywną energią, spontanicznością, radością, dbaniem o siebie i swoje zdrowie. Jednocześnie towarzysząc klientowi w ciągu całego dnia.

Irvingtea.com

Case study nazwa Yuux

YUUX

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Yuux to nazwa dla instytutu badawczego wyspecjalizowanego w badaniach Usability oraz UX (User Experience). Stąd pomysł na tę oryginalnie wyglądającą nazwę.

       Yuux jest pierwszym polskim instytutem badawczym badającym serwisy internetowe oraz mobilne równolegle trzema metodami, co daje niezwykłą precyzję wszelkich badań. Celem badań jest polepszenie stopnia wykorzystania serwisów internetowych przez ich użytkowników.

Znaleziona nazwa miała dostępną zarówno domenę .pl jak i .eu

Yuux.pl

Case study nazwa Precyzor

Precyzor

Usługa:  naming (nazwa produktu)

       Precyzor to nazwa głównej usługi świadczonej przez Instytut badawczy Yuux.

       Precyzor to wielowymiarowe badania, których celem jest identyfikacja nawet najdrobniejszych błędów w serwisie internetowym. W rodzinie badań Precyzor dostępnych jest kilka usług m.in. WEBUUX, WEBUUX 360, ETUS, NEURUS.

       To precyzyjne narzędzie pomaga zwiększyć użyteczność i efektywność sprzedażową serwisów internetowych lub mobilnych.

Precyzor

Case study nazwy produktów Statoil

Statoil

Usługa:  naming (nazwy dwóch produktów)

        Od początku września 2005r. Statoil oferuje kierowcom paliwa odpowiadające jakości i nawiązujące do nazwy paliwa Suprema 95, wprowadzonego na rynek w 2004 roku. Nowe nazwy SupraDiesel oraz SupraGaz zostały zaproponowane przez firmę Synonim Naming.

        Niższe koszty utrzymania samochodu, zwiększenie dynamiki silnika oraz dbałość o środowisko naturalne - to główne zalety stosowania bezsiarkowych paliw oferowanych przez Statoil. Suprema 95, Suprema 98 i SupraDiesel to paliwa już teraz spełniające normy ekologiczne, które zaczną obowiązywać w naszym kraju od 2009 roku. Tego rodzaju paliwa Statoil wprowadził jako pierwszy w Polsce. Dzięki ich stosowaniu kierowca nie tylko zaoszczędzi na eksploatacji i naprawach samochodu, ale i ograniczy emisję do atmosfery szkodliwych gazów zawartych w spalinach. SupraGaz to paliwo o najwyższych normach jakościowych i optymalnym składzie, dostosowanym do panujących warunków atmosferycznych.

Statoil.pl

Case study nazwa Venus Festiva

       Venus Festiva to nazwa kolekcji balonów, której producentem jest GoDan. Firma, która wcześniej tylko sprzedawała towary obcych marek, produkuje dziś dużą część asortymentu samodzielnie. Synonim Naming doradził firmie GoDan stworzenie własnej marki balonów. Nazwa "Venus Festiva" symbolizuje kobiece piękno, zabawę i południowy temperament.

Case study nazwa Don Carnavalle

       Don Carnavalle jest marką zestawów imprezowych, balonów, konfetti, gwizdków i serpentyn. "Don Carnavalle" symbolizuje równocześnie - pewność siebie, luz i nastrój latynoskiego karnawału. Nazwa jest łatwa do wymówienia w wielu językach, co ma znaczenie przy ekspansji na rynki zagraniczne.

Godan.pl

Case study nazwa Turboss

TURBOSS

Usługa:  naming (nazwa produktu)

       Turboss to nazwa dla systemu odchudzania. System polega na 3-minutowych ćwiczeniach, które podkręcają metabolizm i w ten turbo szybki sposób spalają zbędną tkankę tłuszczową. Cwicząc według tego systemu, bardzo szybko zwiększa się również kondycję.

       System Turboss został wymyślony przez Oscara Oss. W ten sposób połączenie "turbo" szybkich ćwiczeń z nazwiskiem Oss zaowocowało nazwą TURBOSS.

Turboss.pl

Case study nazwa Emperium.pl

Emperium.pl

Usługa:  naming (nazwa serwisu internetowego)

       Emperium to nazwa dla serwisu internetowego zajmującego się sprzedażą domen. Emperium mówi o tym, co jest istotne z punktu widzenia klienta. Serwis posiada dużą ilość domen na sprzedaż, jest prawdziwym imperium domen.

       Litera "e" na początku, podkreśla internetowy charakter firmy i "elektroniczny" produkt, jakim są domeny.

Emperium.pl

Case study nazwa Biosferis

Biosferis

Usługa:  naming (nazwa dla fundacji)

       Biosferis to nazwa stworzona dla fundacji propagującej zdrowy styl życia oraz wspierającej wszelkie działania na rzecz promocji i ochrony zdrowia.

       Jednym z projektów fundacji jest akcja Joga w Parku - bezpłatne zajęcia jogi połączone z promocją zdrowego stylu życia.

Biosferis

Case study nazwy Essentis

Essentis

Usługa:  naming (nazwa firmy)

        Wydawnictwo "Marketing w Praktyce" rozszerzyło swoją działalność o szkolenia marketingowe, w tym celu powołana została do życia nowa jednostka organizacyjna - Essentis.

        Nazwa została nadana przy udziale firmy Synonim, która wykonała audyt, pozycjonowanie i wykreowała nazwę. "Essentis" komunikuje klientom przybliżanie samej esencji wiedzy marketingowej, docieranie do ich istoty. Essentis daje obietnicę profesjonalnej organizacji szkoleń o wysokiej wartości dla klientów.

Essentis.pl

Case study nazwy 7milowy

7milowy

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Firma 7milowy dostarcza gotowe rozwiązania SAP dla sektora MSP.

       Synonim stworzył nazwę, która stała się już po roku od powstania liderem w swojej kategorii. W jednym z wywiadów dla magazynu komputerowego prezes firmy 7milowy na tak zadane pytanie: "Branża informatyczna to powaga, rzeczowość określona sztampa. A tu nagle 7milowy. Skąd taki pomysł na nazwę firmy?" odpowiedział:

       Czasami łapiemy się w pułapkę myślenia, że sprzedajemy produkt informatyczny i nasi odbiorcy również kupują produkt informatyczny. W istocie, duża grupa naszych klientów myśli kategoriami realizacji swoich konkretnych celów i zadań.
Zdecydowaliśmy się na nazwę "7milowy", bo uznaliśmy, że przemawia ona do wyobraźni i oddaje sens naszego istnienia. Jesteśmy po to, aby pomóc naszym klientom zrobić milowy krok w rozwoju.

       13 lutego 2006 r. w Warszawie 7milowy otrzymał wyróżnienie za największą sprzedaż licencji oprogramowania SAP w sektorze MSP (rozwiązania prekonfigurowane SPRINT typu mySAP All-in-One). Obecność w gronie najlepszych partnerów SAP po zaledwie roku działalności to dla firmy duże osiągnięcie. Sukces 7milowego to wynik świetnej strategii i wizerunku oraz dobrych rozwiązań, zawierających bogactwo funkcjonalności oprogramowania SAP.

Znaleziona nazwa miała dostępną zarówno domenę .pl jak i .com

7milowy.pl

Case study nazwy Lube

Lube

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Nazwa dla nowej sieci sklepów ze słodyczami. Nazwa miała być łatwa do zapamiętania, miała się dobrze kojarzyć i być "słodka". Miała się wyróżniać na rynku marek związanych ze słodyczami. Dodatkowo miała mieć dobre skojarzenia w języku niemieckim.

Case study slogan - Netsprint Traffic Index

NetSprint.pl - Traffic Index

Usługa:  naming (nazwa usługi)

       Netsprint wprowadzając nowy algorytm wyszukiwawczy potrzebował nazwy dla niego. Synonim stworzył Traffic Index.

       Dzięki Traffic Index serwis, aby zwiększyć swoją wartość, musi przekonać użytkowników do częstszego korzystania. A to zwykle przekłada się na jakość treści zawartych na stronie.

       Traffic Index komunikuje esencję założeń algorytmu. Jest dobrze zrozumiały zarówno dla webmasterów jak i użytkowników wyszukiwarek.

Traffic Index

Case study nazwy Parkologic

Parkologic

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Celem tego projektu namingowego było pozycjonowanie oraz kreacja nazwy dla firmy zarządzającej nowoczesnymi parkingami. Klient oparł się przede wszystkim na strategii związanej z dobrą organizacją parkingów. Dodatkowo ważne było, żeby nazwa sugerowała nowoczesne technologie, wiedzę i know-how, była unikalna i komunikatywna.

Parkologic.pl

Case study nazwy Smartis

Smartis

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Smartis to nazwa dla firmy zajmującej się dostarczaniem bezprzewodowego internetu w technologii Wi-Fi. Korzystając z technologi XXI wieku Smartis dociera do wielu firm i użytkowników prywatnych na terenie województwa śląskiego.

       Wyselekcjonowana przez Synonim nazwa jest związana z osobą właściciela firmy - Marcina Szczyrby. Wyraz "smartis" pojawił się w wyniku odpowiedniego doboru liter imienia i nazwiska oraz dodania końcówki (sufiksu) -is. W ten sposób powstała marka Smartis, która bezpośrednio komunikuje swoje atrybuty - zaradność, mądrość, spryt i bystrość.

Smartis.pl

Case study nazwy Wesele Boryny

Wesele Boryny

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Firma "Zajazd Na Rozdrożu" potrzebowała precyzyjnej strategii. Nowa nazwa miała być kojarzona z gospodą staropolską, która oferuje "swojską strawę i zabawę". Wyselekcjonowana nazwa wykracza poza zwykłe odniesienia do rodzaju działalności. Nazwa Wesele Boryny to więcej niż tylko słowa, to cała staropolska historia, która została nagrodzona nagrodą Nobla.

Case study architektura namingowa - W.Kruk

W. Kruk

Usługa:  Stworzenie architektury namingowej

       Architektura namingowa umożliwia stworzenie spójnego nazewnictwa dla całego wachlarza podmiotów związanych z firmą. Mogą to być działy firmy, posiadane spółki, wszystkie produkty i usługi - dobrze dobrana architektura namingowa pomaga stworzyć ich uporządkowany wizerunek.

       Firma Synonim zrealizowała taką usługę dla najstarszej firmy jubilerskiej w Polsce W. Kruk, która działa od ponad 160 lat.

Sytuacja:

Projekt obejmował nazewnictwo:

 • sześciu kolekcji obrączek ślubnych różniących się wzornictwem i użytymi materiałami

 • dziewięciu kolekcji biżuterii, między innymi ze złota, srebra, ale również z elementami skórzanymi, czy brylantami

 • dwóch kolekcji dla "młodszych klientów" - dzieci i młodzieży

       Architektura namingowa dotyczyła nazw dla samych kolekcji oraz poszczególnych pierścionków i obrączek.

Cele:

Przed przystąpieniem do szukania nazw firma Synonim Naming postawiła sobie za cel:

 • stworzenie nazw pasujących do 162 letniej tradycji firmy W. Kruk

 • stworzenie nazw, które będą pasowały charakterem do poszczególnych kolekcji

 • stworzenie nazw w poszczególnych kolekcjach tak aby kolekcje różniły się między sobą

 • stworzenie nazw wewnątrz kolekcji w ten sposób, aby miały wspólne cechy, ale też żeby każda z nich stanowiła sama o sobie

Przykładowe nazwy:

Oto przykłady nazw z architektury namingowej stworzonej w ramach projektu:

 1. nazwa kolekcji obrączek: Kolekcja Harmonijna

  • nazwy obrączek w kolekcji: Synergio, Harmonio, Familio, Matrimonio, Sacramenta

 2. nazwa kolekcji obrączek: Kolekcja Romantyczna

  • nazwy obrączek w kolekcji: Lirica, Milo, Fascinata, Charmio, Magio, Magnetica, Misterium

W.Kruk

Case study nazwy Gameleons

Gameleons

Usługa:  naming (nazwa firmy)

       Projekt dotyczył stworzenia nazwy dla firmy zajmującej się produkowaniem gier Java. Gry Java wraz z multimedialnymi wygaszaczami czy plikami video święcą obecnie triumfy wśród użytkowników telefonów komórkowych. Spowodowane jest to szybkim rozwojem technologii.

       Firma Synonim stworzyła dla firmy nazwę Gameleons.

       Zestawienie słów "game" i "kameleon" dało ciekawy efekt. Nazwa mówi o profilu działalności firmy - multimedialnych grach, ale również pobudza wyobraźnię. Do łatwiejszego odbioru przyczynia się również możliwość wizualizacji marki. Skojarzenia z kameleonem, egzotycznym gadem mogącym szybko zmieniać barwę ciała, ożywiają markę, sprawiają, że staje się ona czymś realnie istniejącym. Taki rozbudowany odbiór nazwy daje dobry efekt perswazyjny - użytkownikom łatwiej się z nią utożsamić i do niej przywiązać.

       W prestiżowym konkursie reklamowym - "Złote Orły 2005" marka Gameleons, zaraz po wejściu na rynek, została uznana jako najlepsza w kategorii "Corporate Identity".

Gameleons.com


Copyright 2001-2018 © Synonim Naming (Nazwa i zmiana nazwy firmy). Wszelkie prawa zastrzeżone.